رابطه موفق داشته باشیم

اگر می خواهیم رابطه موفق داشته باشیم به این معنا که احتمال رسیدن به خواسته هایمان در یک رابطه بالا برود یکی از راهها شناخت شخصیت طرف مقابل است که به ما کمک می کند بتوانیم رفتار طرف مقابل را پیش بینی کنیم .

شخصیت (personality )از ریشه لاتین persona که به معنی نقاب و ماسک است گرفته شده و اشاره به ماسک و نقابی دارد که بازیگران یونان و روم قدیم بر چهره می گذاشتند و تلویحا به این موضوع اشاره دارد که : شخصیت هر فرد ماسکی است که او بر چهره می زند تا وجه تمایز (تفاوت) او از دیگران باشد

چهار شخصیت اصلی در مراودات اجتماعی قابل توصیف است:

1.thinking style :

ویژگیها:

خونسرد و آرام

دقیق و نکته بین

کاوشگر

وظیفه مدار

کم حرف و منظم

این افراد به روند کار توجه می کنند

نقاط ضعف:درونگرا(بسته هستند و نفوذ در آنها سخت است)-فاصله گیر -به سختی شناخته می شوند -ملا لقطی-نمی خواهند قدرت را دیگران داشته باشند (قدرت برایشان مهم است)

2.directing style

ویژگیها:

کنترل کننده.جلسه را به دست می گیرند

فعال

مستقل

هدف مدار(می خواهند زود به نتیجه برسند و کم صبر هستند)

بی پروا و مطمئن(اعتماد به نفس بالایی دارند)

سلطه جو

رک و راست هستند

نقاط ضعف:کم حوصله و عجول-سلطه جو-منزوی-زورگو و تحمیل کننده-سوهان روح

پ.ن:خواسته های هر فردی در طول زندگی و در اثر رشدی که پیدا می کند تغییر یافته اما آنچه مهم است و اصالت دارد خواسته فرد است حالا هر چه باشد.اگر خیلی هنرمندیم از شرایطی که برایمان پیش می آید امکانات رشد و بزرگ شدن خود را فراهم آوریم.

پایان قسمت دوم

/ 5 نظر / 11 بازدید
مسیح من

پست جالبی بود مشتاقانه منتظر خوندن ادامه مطلب شما هستم

گزینگ

خلوت ما پر بود از چشم و پر بود از گوش و پر بود از دهان و ددماغ و پر بود از دست. پر بود از چشمانی که نمی دیدند و گوشهایی که نمی شنیدند. پر بود از دهانی که نمی چشید و دماغی که نمی بویید خلوت ما پر بود از دستانی که نمی جنبید نمی خواستم کودک من تنی را بی جان ببیند، تا نکند که مرگ را باور کند. ولی خلوت ما پر بود از تنی که جان نداشت. خلوت ما پر از لحظه بود پر از لحظه ای خدا را بدرود می گفت.

گزینگ

خلوت ما پر از لحظه بو د پر از لحظه هایی که خدا را بدرود می گفت. جمله ی آخر خواستی اصلاحش کن

آرمان

ریحانه جان ورودت را به عرصه وبلاگ نویسی تبریک میگم.